לא סתם מסכה: הטכנולוגיה שמשגעת את העולם

המסכה של סונוביה

אחת לכמה שנים, זה קורה. אנחנו שומעים על טכנולוגיה ישראלית שמעוררת תשומת לב אדירה בעולם, בחלק מהמקרים הופכת ללהיט עצום שמגדיר חוקי משחק חדשים. הטכנולוגיה האולטרסונית הירוקה של חברת סונוביה (Sonovia), שבאה לידי ביטוי מובהק בסדרת המסכות שפיתחה החברה, היא אחד הפיתוחים פורצי הדרך של השנים האחרונות. 

הגנה אקטיבית כפי שמעולם לא ראיתם

הטכנולוגיה האולטרסונית הירוקה של סונוביה פותחה לראשונה לפני עשור, על ידי חוקרים מאוניברסיטת בר-אילן (ביניהם חתן פרס נובל לכימיה, פרופסור סידני אלטמן) ושודרגה מאז אפילו יותר מאז הקמתה של סונוביה ב-2013. הטכנולוגיה, המבוססת על גלי קול, מטמיעה בתוך הבד ננו-חלקיקים של תחמוצת אבץ המספקים הגנה אקטיבית בפני וירוסים וחיידקים ביעילות חסרת תקדים. כדי לסבר את האוזן, מחקרים הראו כי יעילות הבדים במוצרי החברה עומדת על 99% ומעלה.

עם תחילת משבר הקורונה, פיתחה סונוביה את SonoMask, סדרת מסכות המציעות את ההגנה הנדרשת בפני הנגיף שטלטל את עולמנו (ולצד זה גם חיידקים, פטריות, ריחות לא נעימים ועוד). המסכות שפיתחה החברה כוללות שתי שכבות בד בצפיפות גבוהה בהן מוטמעת הננו-טכנולוגיה, ומספקות לצד זה סינון דו כיווני ואטימה גבוהה במיוחד. המסכות הן רב פעמיות, כאשר מחקרים הראו שיעילות ההגנה של המסכות נשמרת גם אחרי 55 כביסות.

במילים אחרות, מדובר בהרבה יותר ממסכה חד פעמית או רב פעמית, שמסננת וירוסים (ולא מנטרלת אותם) ביעילות המוטלת בספק. המסכות של סונוביה מציעות את ההגנה האקטיבית הנדרשת והחשובה כל כך. הן מגיעות בעיצוב נוח, במגוון צבעים ובגדלים שונים, כך שאפשר לרכוש מסכות מתאימות עבור גברים, נשים, ילדים ובני נוער כאחד. יתרון אחר הוא שהצרכן יכול לבחור בין מסכות עם רצועת ראש למסכות בעלות רצועת אוזניים.

מסכות למען הסביבה

הפיתוחים של חברת Sonovia מספקות אם כן לאדם את ההגנה הגבוהה ביותר האפשרית. יתרון משמעותי נוסף שלהן נוגע לכך שהן שומרות לא רק על האדם, אלא גם על הסביבה. רבים אינם מודעים לכך שתעשיית הטקסטיל היא מהמזהמות ביותר שיש, בין השאר עקב השימוש התדיר בכימיקלים מזהמים או במים במהלך הייצור. לצד זה, מסכות חד פעמיות מוצאות את מקומן פעמים רבות בפח אשפה, ברחוב ובשאר מקומות היוצרים מפגע סביבתי.

המסכות שייצרה סונוביה, לעומת זאת, הן הידידותיות ביותר שאפשר לחשוב עליהן במישור האקולוגי – ולא רק כתוצאה מהשימוש החוזר שהוזכר מעלה. הטכנולוגיה שפיתחה החברה משתמשת אך ורק בחומרים ירוקים, ללא חומרים מקשרים כימית כלל.

בהתחשב בכל הכתוב מעלה ניתן להבין מדוע הטכנולוגיה של סונוביה, לרבות המסכות, זכו לאזכור חיובי באמצעי התקשורת החשובים ביותר בעולם. החברה הונפקה בבורסת תל אביב, נסחרת במדד הטכנולוגיה ומדד טק עלית וזכתה במענק של תוכנית המחקר היוקרתית Horizon 2020 מטעם האיחוד האירופי. התחזיות הן שבשנים הקרובות נהיה עדים למוצרים נוספים המבוססים על הטכנולוגיה הזו, בתעשיות מגוונות: רפואה, רכב, טקסטיל וכן הלאה.